Poslední fotohádanka s rybníkem a loďkou nebyla zdaleka tak lehká a samozřejmá, jak jsem se snažil v nápovědě uvést. Právě naopak. Každý, kdo se nad nepříliš kvalitním přefocením fotografie z letošního kalendáře Znojemsko 2010 (viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=141120091 ) pozastavil, začal hloubat: Je to na hrázi dnešního Božického rybníka (za Tesaříkovým, dnes Kroutilovým) nebo na hrázi dnešního druhého karlovského rybníka nedaleko známé Hraběcí studánky?
Nechme tedy vyprávět písemný záznam vztahující se k historické fotografii z roku 1935.
Rybníky
Na katastru obce neměly Božice ve svém vlastnictví ani jeden rybník. A to přesto, že v její bezprostřední blízkosti ležely čtyři velké rybníky. Tyto čtyři rybníky byly vlastnictvím majitele hrušovanského velkostatku hraběte dr. Karla Khuena-Belassiho. První rybník (dnešní Božický rybník) ležel v Petrovickém údolí (dnes zvané údolí Lásky) nedaleko bývalého mlýna (Tesaříkovo, dnešní Kroutilovo) a býval zásobárnou vody pro mlýnský náhon. Klidná nádherná oblast a bahnité, rákosím zarostlé břehy, byly rájem vodního ptactva. V rybníku byla hluboká místa a žilo zde mnoho chovných kaprů i dalších druhů ryb. Koupání v tomto rybníku bylo zakázané. Charakteristickým znakem byl i ostrůvek v přední části rybníka (hráz je jeho zadní částí) a pamětníci mi vyprávěli, že se zde na konci války „utopil“ německý „Královský Tygr“ (viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=240520092 ). Dnes je rybník – díky aktivitám božických rybářů a za vydatné pomoci obce – krásně upraven a je docela častým cílem vycházek i rájem oficiálních rybářů (s povolenkou), nikoliv pytláků.
Tři rybníky v Hoja
Na Příčním potoce položené, jako had od západu na východ protažené, v údolní kotlině oblasti zvané dříve Horní Hoja (dnes Přírodní rezervace Karlov) se nacházejí tři rybníky. Dříve neměly jméno – říkali jim Prvák, Druhák a Třeťák – dnes se nazývají Horní Karlov, Prostřední Karlov a Dolní Karlov (zvaný hovorově „Páťák“). Více viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=160520091. I ty patřily před rokem 1945 do vlastnictví dr. Khuena-Belassiho. Již tehdy byly břehy rybníků a jejich okolí nevšední přírodní scenérií a lákaly návštěvníky jedinečnými přírodními úkazy. Rybníky měly rozlohu 3 – 4 hektarů a místy dosahovaly hloubky až čtyř metrů. I zde se chovali kapři ve velkém. I zde jsme se mohli setkat (a setkáváme se dodnes) s množstvím ptactva.
A teď tedy řešení otázky z minulého týdne: Druhý rybník (dnes zvaný Prostřední Karlov), jehož hráz je u Hraběcí studánky byl vyhrazen hraběcí rodině a jejich přátelům ke koupání a k projížďkám na loďkách. Na břehu stála malá dřevěná převlékárna. Za hraběcí rodinou sem pravidelně jezdívali jejich přátelé až z Brna. Fotografie je tedy pořízená z hráze rybníka Prostřední Karlov, nedaleko Hraběcí studánky. I dnes je to krásné místo, které stojí za návštěvu. Jenom si udělat čas.
Foto: Na hrází rybníka Prostřední Karlov u Hraběcí studánky
Připravuje Ladislav Nevrkla
Foto autora
Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky
|