znak Božic
 Co se děje...
Božické stromy: Strom číslo 11
Strom číslo 10 je, jak správně napsala čtenářka z kolonie, bříza u studánky.

Strom č.11
Jako další strom jsem si vybral v našem okolí asi nejrozšířenější trnovník akát. Mnoho lidí považuje akát za strom , který k nám nepatří a měl by být nahrazen původními dřevinami. Nemám nic proti tomu, když jsou na místech k tomu vhodných vysázeny např. duby, ořešáky, jehličnany a jiné stromy. V naší oblasti je však takových míst málo a tak můžeme být rádi, že velmi suché polohy, kde by nic jiného nerostlo, obsadí akát. Tato rostlina byla do Evropy dovezena v 17. století ze Severní Ameriky a postupně se rozšířila až do Asie. Samotný strom je mimo květů toxický a v jeho okolí se špatně daří jiné vegetaci. Kůra z mladých stromů se používala dříve místo chininu na léčbu zimnice a udájně léčí také migrény (pánové třeba by neškodilo vyzkoušet tuto medicínu na drahých polovičkách). Velký význam má akát ve včelařství, kde podle údajů včelařů dokázaly loni včelky z jednoho roje nanosit až 40 kg medu za dobu kvetení.
Mnou nalezený akát má obvod kmene 288 cm. Velkých akátů je bohužel pomálu, většina skončí jako kvalitní otopové dřevo ještě než stihnou dorůst. Škoda, že jsem nestihl nafotit jeho příbuzného v "udolí lásky", ten měl podle pařezu určitě větší rozměry.
Dřevo z akátu se používá k výrobě kvalitního zahradního nábytku, na venkovní dětská hřiště a všude tam, kde se uplatní jeho tvrdost a trvanlivost. Fotky k dnešnímu stromu jsou bohužel jen dvě a tak určení jeho polohy bude dnes trochu těžší.


Karel Hala

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.