znak Božic
 Co se děje...
Zemědělci: „Tak tady my končíme!“
Agrodružstvo Jevišovice oznámilo, že ruší své aktivity v Česku. Vadí mu přístup státu a občanských sdružení.

Znojemsko - Česká republika zřejmě přijde o daňové příjmy plynoucí ze zisků jednoho z nejvýznamnějších zemědělských podniků v zemi. Agrodružstvo Jevišovice hodlá přesunout své podnikatelské aktivity do zahraničí. Podle jeho předsedy Bohumíra Rady jsou na vině úřady, které firmám ztěžují podnikání. Družstvu vadí i neustálé útoky nejrůznějších sdružení proti jeho aktivitám. „Když si jako osoba založím občanské sdružení, tak mohu zabránit v podstatě čemukoliv,“ tvrdí Rada. Zdali družstvo přesune mimo Česko veškeré své současné aktivity, nebo jen rozplánované podnikatelské záměry, nechtěl včera jeho předseda říci. Podrobnosti hodlá prozradit až na konci měsíce.

„Naši firmu jsme tady rozvíjeli každý rok. Už to ale v Česku nebudu dělat, nebaví mě to. Většinu svého podnikatelského umění proto přesouvám do jiných zemí,“ řekl muž, který je uznávaným zemědělským odborníkem i za hranicemi.

Družstvo tak již například neobnoví nedávno dokončenou sušírnu zeleniny v Citonicích. Na jaře ji zachvátil požár a způsobil škody za 30 milionů korun. „Dodnes bojujeme o znovuvydání stavebního povolení. Kvůli liknavosti úřadů jsme již byli nuceni propustit pracovníky sušárny a ta místa už nikdy neobnovíme. Sušárnu postavíme raději v Rumunsku,“ prohlásil Rada.

Kromě toho družstvo zrušilo i aktivity vedoucí k výstavbě dvou bioplynových stanic na Znojemsku.

Jevišovický podnik byl v posledních měsících kritizovaný nejrůznějšími ekology či občanskými sdruženími, která stále častěji požadují přezkoumat jeho činnost. Vadí jim například chystaná krokodýlí farma na Znojemsku či možný zápach z plánovaných bioplynových stanic.

Největší takovou stanici v Evropě již agrodružstvo postavilo ve Velkém Karlově. Tamní obyvatel Bohumil Nejezchleb by byl ale nejraději, kdyby neexistovala. „Celá vesnice je kvůli zápachu na zboření,“ tvrdí. Před šesti lety proto založil občanské sdružení Za životní prostředí Velkého Karlova. „Podařilo se mi díky tomu například zastavit rozšíření jejich drůbeží farmy,“ poznamenal.

Zápachem se na popud sdružení zabývali ekologové i státní instituce. Družstvo již problém vyřešilo. Nyní se ale potýká se stížností sdružení Děti Země, podle níž družstvo nenahlásilo před dvěma lety správné údaje o vyprodukovaném amoniaku u jedné z více než třiceti svých farem. Česká inspekce životního prostředí, která se stížností zabývá, může družstvu uložit až půlmilionovou pokutu. Osmimilionovou pokutu má zaplatit státu také podle rozhodnutí antimonopolního úřadu, jenž jevišovické zemědělce viní z toho, že se s dalšími chovateli kuřat dohodli na cenách.
Mladá fronta DNES - jižní Morava, 14.11.2007