znak Božic
 Co se děje...
Cesta z Božic do svobodného světa za 60 minut – 5. část
Dnes se naposledy začteme do jednoho ze zajímavých příběhů, které se nějakým způsobem vážou k obci Božice na Znojemsku. Ve 4. dílu jsme sledovali napínavý přelet nad Hevlínem. Škoda, že už nežije stará paní Michalcová bydlící v hájence nad studánkou, ta by mohla vyprávět! Tenkrát nemohla, neboť by si zadělala na problémy. Byla jedním z mála lidí, kteří balon na vlastní oči viděli.

Přistání ve vinohradu a mimozemšťani
Hutyrovi si ani zpočátku neuvědomovali, že přelétávají železnou oponu. To až když začaly kdesi hluboko dole vybuchovat světlice. „Asi dvacet minut trvalo, než nás objevili pohraničníci. V té chvíli jsme už byli nad Rakouskem a viděli jsme, jak na hranici začíná poplach. Světlice vylétávaly a světlomety křižovaly oblohu, jak po nás pátrali,“ popisuje R. Hutyra. Hutyra přesto rychle přidal plyn a balon letěl opět vzhůru. Vystoupali až na dva a půl kilometru, tam však foukal špatný vítr a balon se začal nebezpečně otáčet zpátky. Nad spoře osvětlené české vesnice. Tak zase museli dolů.

Ale to už byli nad Rakouskem a bylo načase pomalu hledat místo k přistání. Světla televizní věže na Falkensteinu pozoroval Hutyra dříve dalekohledem z československého území. Nyní je měl prakticky na dosah. Chtěl ještě letět o kousek dál a najít vhodné místo na přistání. Instinkt mu ale říkal, aby už neriskoval. Instinkt byl správný. O kus dál už vedly dráty vysokého napětí. Takže skončili ve vinohradu a poslední pochybnosti, zda jsou skutečně v Rakousku, rozptýlily sloupky. Vinohrady na české straně hranice měly tehdy zásadně betonové sloupky, kdežto ty na rakouské dřevěné. Podívali se na ně. Vinohrad, v kterém přistáli, měl sloupky ze dřeva. Přistáli mezi veltlínem poblíž božích muk nedaleko hraničního přechodu Mikulov – Drasenhofen u obce Falkenstein. Že to ovšem není pole s bramborami, ale vinohrad zjistil R. Hutyra až 50 metrů nad zemí! I tak byli neskonale šťastní. Let netrval ani hodinu. Přistáli 50 metrů od cesty a asi 200 metrů od vesnice.

A tak jedinými pořádně vystrašenými účastníky akce byli dva místní manželé. Ti viděli ve vzduchu plamen a mysleli si, že se blíží UFO! Skutečnost byla naštěstí méně dramatická, i když jak prohlásil rakouský celník při pohledu na záplatovaný nebeský dopravní prostředek: „Něčím takovým by se neodvážil letět ani stuntsman.“
V interview reportérům rakouského rozhlasu Robert dopodrobna vylíčil průběh letu. Zmínil se především o velice nepříjemném, silném a studeném větru, proti kterému se chránili vlněnými přikrývkami.

Českoslovenští pohraničníci o zdařilém útěku v té chvíli neměli ještě ani tušení. Situaci totiž vyhodnotili špatně. Ukázaly to zápisy o narušení vzdušného prostoru, které byly odtajněny až po pádu komunismu. Z hlášení vyplývá, že vojáci dostali mylnou informaci, že balon letěl na rakouské straně hranice a do Československa nepronikl.

Po obdržení této informace rozhodl náčelník štábu brigády pohraničního vojska ukončit všechna opatření a nadále provádět jen vzdušná pozorování. Na hranici nepadl jediný výstřel.

Kdo za to může?
Když se však českoslovenští představitelé z rakouského rozhlasu a televize dozvěděli, co se stalo, samozřejmě, že se rozčílili. Tajní policisté se pokusili najít za každou cenu někoho, kdo Hutyrovým s útěkem pomáhal a potrestat aspoň jeho.
Zjistili, že auto od Božic odvezl Hutyrův bratr. Zavřeli ho do vazby a snažili se ho přimět, aby se přiznal. Marně. Ani na místě startu nenašli žádné stopy. „V průběhu dalšího vyšetřování se nepodařilo prokázat, že tuto pomoc Robertu a Janě Hutyrovým poskytl, a proto bylo dne 26. ledna 1984 jeho trestní stíhání zastaveno.“ Tak to stojí v protokolu.
Na Hutyrův úlet nikdo nedoplatil – i po této stránce byla akce připravená dokonale. A příslušníci StB v závěrečné zprávě krajskému prokurátorovi v Brně napsali, že motivem jednání manželů Hutyrových bylo nepřátelství k socialistickému společenskému a státnímu zřízení. To hovořilo za vše, nebylo totiž tehdy horšího zločinu.

Epilog
A co Robert Hutyra? I s rodinou se usadil v USA. Epilog však ještě možná napíše – jak jsem uvedl už v úvodu - sám život. Na webových stránkách například nabízí Robert Hutyra jako luxusní apartmá v lázních Luhačovice svoji vilu Marie.


Prameny a literatura:
Luděk Navara: Příběhy železné opony, Host 2004
Jožka Pejskar: Útěky železnou oponou, Melantrich 1992
www.ceskatelevize.cz
www.svet.czsk.net
www.rosinanta.estranky.cz
www.hutka.cz
www.cs-magazin.com


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Zpracoval Mgr. Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.